LEGO vytvorilo špeciálne lego kocky, Lego Braille Bricks, na ktorých nájdete výbežky so vzorom Braillovho písma. Do hry sa však dokáže zapojiť ktokoľvek, nakoľko je na každej kocke vytlačené aj bežné písmo. Spoločnosť LEGO plánuje projekt rozšíriť aj o iné jazyky a zapojiť tak do zábavno-edukačných aktivít s nevidiacimi ešte viac detí a dospelých.

Pridať do wishlistu

V auguste tohto roku oficiálne spoločnosti LEGO Foundation a Group spustili do predaja špeciálne lego pre nevidiacich. LEGO Braille Bricks zatiaľ pripravili pre 7 krajín vrátane Brazílie, Dánska, Francúzska, Nemecka, Nórska, Anglicka a USA. Pilotný program bol navrhnutý a začatý už v apríli 2019 v Paríži, v meste, kde sa narodil vynálezca Braillovho písma Louis Braille. 

Koncept bol samozrejme testovaný naprieč rôznymi jazykmi, nakoľko Braillovo písmo a jeho kontext nie je jednotvárny pre všetky krajiny. Podľa zdrojov by mali byť čoskoro spustené do predaja aj ďalšie 4 implementované verzie pre iné krajiny.

Lego Braille Bricks ponúka zábavný a pútavý spôsob, ako pomôcť deťom so zrakovým postihnutím rozvíjať hmatové schopnosti a zároveň sa naučiť Braillov systém. Lego kocky sú tvarované tak, aby ich výbežky navrchu znázorňovali jednotlivé písmená a číslice v Braillovom písme, pričom zostali plne kompatibilné so systémom LEGO v samotnej hre. Na kockách sú tiež vytlačené aj bežné písmená, číslice a symboly, aby ich mohli súčasne používať aj vidiaci rovesníci, spolužiaci či učitelia a dokázali sa do hry plnohodnotne zapojiť.

Vďaka Braillovým Lego kockám vytvorila nadácia LEGO úplne nový a pútavý spôsob, ako sa môžu deti so zrakovým postihnutím naučiť čítať a písať. Zároveň dokážu zábavným a interaktívnym spôsobom komunikovať aj so spolužiakmi či kamarátmi, alebo rodinou.

Sada je doplnená aj o pedagogický koncept, ktorý je založený na učení sa za pomoci hry a obsahuje inšpirácie pre aktivity s Lego kockami pre zlepšenie učenia sa a rozvoja logických aj motorických zručností. Študenti so zrakovým postihnutím sa budú môcť takto hrať a učiť po boku svojich vidiacich rovesníkov.

Každá súprava obsahuje viac ako 300 LEGO kociek, ktoré pokrývajú celú abecedu vo vybranom jazyku, číslice od 0 po 9 spolu s vybranými matematickými symbolmi a interpunkčnými znamienkami. Sada kociek bude k dispozícii v piatich farbách LEGO a má obsahovať aj tri základné dosky a oddeľovač lega.

Zistiť viac info o produkte
Zistiť viac info o produkte